Ochrona sygnalistów. Wykorzystanie explainer video do informowania o procedurach wewnętrznych
25 września weszła w życie ustawa o ochronie sygnalistów, która zobowiązuje firmy zatrudniające powyżej 50 pracowników do wdrożenia odpowiednich procedur oraz skutecznego poinformowania zatrudnionych o przysługujących im prawach. Ustawa wprowadza również obowiązek informacyjny, który można spełnić na kilka sposobów, a jednym z najskuteczniejszych będzie przygotowanie krótkiej, atrakcyjnej animacji, tzw. explainer video. Przekonaj się, dlaczego!
Na czym polega ustawa?
Sygnalista (ang. whistleblower) to osoba fizyczna, która anonimowo zgłasza nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem jednostki publicznej lub firmy. Może to być pracownik, ale również m.in. dostawca, stażysta, czy wolontariusz. Zgłoszenia te dotyczą działań niezgodnych z prawem Unii Europejskiej, a całość przepisów reguluje ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 roku.
Sygnalista ma trzy drogi zgłoszenia: wewnętrzne, zewnętrzne (np. do prokuratury) lub publiczne (do mediów). Wdrożenie procedur umożliwiających zgłoszenia wewnętrzne wymaga szczegółowych przygotowań i dostarczenia pracownikom niezbędnych materiałów o procesach, w czym możemy Ci sprawnie pomóc.
Zobacz jedną z naszych realizacji explainer video:
Twoje obowiązki jako pracodawcy
Każda firma, która zatrudnia co najmniej 50 osób, musi wprowadzić system zgłoszeń wewnętrznych do 25 września 2024 roku. Dotyczy to również mniejszych podmiotów, działających w obszarach związanych z rynkiem finansowym, przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz ochroną środowiska.
Twoi pracownicy muszą być świadomi przysługujących im praw i możliwości. Masz także do spełnienia szereg obostrzeń, m.in. w związku z zapewnieniem najściślejszej formy poufności sygnalisty. Warto również wiedzieć, że sygnalista od momentu zgłoszenia jest chroniony prawem. Zabronione są wszelkie działania odwetowe, takie jak wypowiedzenie, obniżenie wynagrodzenia, czy mobbing. Jeśli dojdzie do takich działań, osoba zgłaszająca nieprawidłowości ma prawo do odszkodowania. O tym również trzeba poinformować pracowników – i to już w procesie rekrutowania ich do firmy. Jak się w tym wszystkim nie pogubić?
Na szczęście informowanie o nowych procedurach nie musi być trudne i czasochłonne. Zamiast tworzyć wielostronicowe instrukcje, na których czytanie nikt nie znajdzie czasu, albo zwoływać zebrania, wymagające gruntownego przygotowania i cyklicznych powtórek, możesz zrobić to w sposób efektywny i znacznie bardziej atrakcyjny.
Jak możemy pomóc?
Przygotujemy dla Ciebie narzędzie, za pomocą którego łatwo zapewnisz wszystkim pracownikom dostęp do najważniejszych informacji związanych z ochroną sygnalistów. Explainer video to przekaz krótki, atrakcyjny wizualnie i przystępny, który efektywnie przedstawi pracownikom najważniejsze informacje. Dzięki tej formie komunikacji, zadbasz nie tylko o najwyższą efektywność czasu pracy, lecz także o komfort swoich pracowników.
Wspieramy klientów na każdym etapie realizacji, również w tworzeniu koncepcji i scenariusza, oraz wyboru optymalnej techniki, a dzięki przejrzystej wycenie już na początku współpracy wiesz, jakiej inwestycji się spodziewać.
Już teraz możemy oszacować, że explainer video to koszt pomiędzy 5 a 15 tysięcy złotych, a realizacja – w zależności od Twoich potrzeb – może zamknąć się nawet w dwa tygodnie.
Działajmy razem, aby Twoja firma była gotowa na nadchodzące zmiany w związku z ustawą o ochronie sygnalistów!